Organizacje ekologiczne na świecie i w Polsce

by:

EkologiaOrganizacje ekologiczne

www.chwasty.net.pl holo.pl

Mówiąc o organizacjach ekologicznych częstokroć nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak bardzo szerokie spektrum instytucji obejmuje to sformułowanie. W powszechnej świadomości jako znane organizacje ekologiczne funkcjonują przede wszystkim wielkie organizacje międzynarodowe takie jak Greenpeace czy World Wide Fund for Nature (WWF). Trzeba jednak pamiętać o tym, że ani nie są to jedyne organizacje tego typu, ani tym bardziej nie są to najstarszej organizacje ekologiczne.

Wspomnieć tu można choćby o jednej z najstarszych, założonej jeszcze w XIX wieku Amerykańskiej Unii Ornitologicznej. Wypada zauważyć przy tej okazji szczególnie duży wkład organizacji amerykańskich w światowy ruch ekologiczny. Oprócz ww. organizacji w podobnym do niej czasie założono też Sierra Club i National Audubon Society – wszystkie te organizacje wraz z krzewionymi przez nie idami przeżyły już swoich członków-założycieli i w dalszym ciągu powiększają swoje zastępy. Z drugiej strony wciąż powstają kolejne, nieraz wysoce kontrowersyjne organizacje tego typu, jak np. Fuck for Forest.

Również na naszym polskim poletku funkcjonuje wiele bardziej lub mniej znanych organizacji ekologicznych – przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje. Są to m.in. założona w 1928 roku Liga Ochrony Przyrody, Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu, Klub Gaja, Fundacja Zielone Płuca Polski czy Koalicja klimatyczna.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie działają organizacje ekologiczne o bardzo różnym profilu działalności. Z całą pewnością osoba pragnąca aktywnie zaangażować się w ochronę środowiska odnajdzie wśród nich odpowiednią dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *